X
تبلیغات
Ashooramusic - عرفان قیام عاشورا در شعر، داستان و ادبیات کمتر جلوه داشته است

قالب وبلاگ

هاست لينوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سايت و قالب وبلاگ

طراحي وب

 
 

صفحه نخست

ايميل ما

آرشیو مطالب

لينك آر اس اس

عناوین مطالب وبلاگ

پروفایل مدیر وبلاگ

طراح قالب

 

:: صفحه نخست
::
ايميل ما
::
آرشیو مطالب
::
پروفایل مدیر وبلاگ
::
لينك آر اس اس
::
عناوین مطالب وبلاگ
::
طراح قالب

::هنر آئینی
::تعزیه
::ذکر و ذاکری (گزارش مداحی)
::اذان و مناجات
::همایش و بزرگداشت
::تصاویر
::شعر عاشورایی
::دانلود اذان و نغمات
::مقتل تشنه لبان
::نوای دل
::عاشورا


تمام لينکها تماس با ما


نويسندگان :

آمار بازديد :
:: تعداد بازديدها:
:: کاربر: Admin

شماره سامانه (30007546000058)

سایت رسمی شب آفتابی

 


 

پيام مديريت وبلاگ : با سلام خدمت شما بازديدكننده  گرامي ، به وبلاگ من  خوش آمديد .لطفا براي هرچه بهتر شدن مطالب اين وبلاگ ، ما را از نظرات و پيشنهادات خود آگاه سازيد و به ما در بهتر شدن كيفيت مطالب وبلاگ کمک کنید .


 

عرفان قیام عاشورا در شعر، داستان و ادبیات کمتر جلوه داشته است
خبرنگار ادبیات کتاب باشگاه خبری فارس توانا سلسله‌ نشست‌های رمان معاصر در ایران، گذشته، حال، آینده به موضوع «مؤلفه‌های هویتی ادبیات عاشورایی» پرداخته است که امروز این نشست با حضور محمدرضا سنگری نویسنده، محقق و استاد ادبیات و مهدی کاموس نویسنده و منتقد ادبی در ساختمان سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

خبرگزاری فارس: سنگری: عرفان قیام عاشورا در شعر، داستان و ادبیات کمتر جلوه داشته است

در ابتدای این مراسم مهدی کاموس با بیان اینکه سه نشست دینی با موضوع ادبیات عاشورایی در سالن اجتماعات سازمان تبلیغات اسلامی برگزار می‌شود، گفت: حاصل این نشست‌ها به چاپ و انتشار کتاب خواهد رسید. 

* سنگری: عاشورا دارای هویت شیعی است

در ادامه این مراسم محمدرضا سنگری، نویسنده، محقق و استاد ادبیات بیان داشت: پیش از بحث درباره مؤلفه‌های عاشورا لازم است مؤلفه‌های عاشورایی را بازیابی کنیم چرا که این واقعه متفاوت با سایر حوادث بوده که با آن در ارتباط هستیم.
وی اضافه کرد: هر حادثه وقتی که از زمان ولادتش می‌گذرد رنگ می‌بازد و به تاریخ می‌پیوندد و به نوعی دیگر تنها در فضاهای علمی و مطالعاتی مورد استفاده و بررسی قرار می‌گیرد اما واقعه عظیم عاشورا هر چه بیشتر از آن می‌گذرد ثقیل‌تر می‌شود.
سنگری با بیان اینکه عاشورا را نباید یک حادثه دانست و به عنوان بخشی از تاریخ مطالعه کرد، ادامه داد: معتقدم عاشورا دارای هویت شیعی است یعنی شیعه‌ها هویت خود را از عاشورا کسب کرده و وام‌دار واقعه کربلا هستند این فرهنگ ما را تکریم کرده و به ما هویت می‌بخشد و به نوعی دیگر شیعه بدون عاشورا هویت و بعد وجودی ندارد.
وی افزود: بخشی از عمده‌ترین اجزاء شیعیان به عاشورا گره می‌خورد یعنی اگر زائری به کشور عراق رفته و 6 امامی که در آن کشور مدفون هستند را زیارت کند پس از بازگشت به وطن می‌گوید به زیارت سیدالشهدا رفته بودم که این نشان از گرفه خوردن اجزاء شیعی به عاشور است.

* هویت زمانی ما به شدت با عاشورا گره خورده است

این استاد دانشگاه با بیان اینکه سوگواری و هیئت‌هایی که برپا می‌شود دارای هویت عاشورایی است، گفت: واقعیت زمانی ما هم به شدت با عاشورا و کربلا گره خورده است یعنی سالی که 12 ماه است دو ماه آن متعلق به امام حسین (ع) بوده و به نوعی دیگر دامنه زمانی عاشورا حداقل به دو ماه کشانده می‌شود بماند که تمام سال ما با نام این امام بزرگوار گره خورده است.

* روشن‌ترین بخش تاریخ ما پیوند با کربلا است

وی اضافه کرد: هویت تاریخی ما پیوند عمیقی با کربلا پیدا کرده است یعنی روشن‌ترین بخش تاریخ ما همین جا قرار دارد که در خود عاشورا و کربلا هویت و هویت‌ساز شده است.
سنگری ادامه داد: عاشورا هویت آینده ماست یعنی عاشورا هویت گذشته و حال ما نیست بلکه آینده ما کاملا با عاشورا گره خورده است به نوعی دیگر عاشورا هویت اعتقادی ماست یعنی قیام عاشورا بر اعتقادات ما گره خورده است بنده این سخنرانی را از سر ذوق و از سر مبالغه بیان نمی‌کنم بلکه باید بگویم قرآن عالی‌ترین قانون است اما کربلا بهترین اجرا بوده و هویت ما در کربلا جمع شده است.
این پژوهشگر با بیان اینکه کربلا عالی‌ترین اسوه برای ما به شمار می‌رود، گفت: در قرآن کریم حضرت ابراهیم (ص) و پیامبر اکرم (ص) را اسوه معرفی کرده و می‌شناسد اما تاکنون کسی را در تاریخ ندیده‌ام که بگوید من در تاریخ اسوه هستیم اما امام حسین (ع) این سخن را بیان کرده است.
وی با بیان اینکه در هیچ یک از انقلاب‌های تاریخی نمی‌توان مشاهده کرد که تمامی سنین از کودکی، نوجوانانی تا میانسالی و پیری و انواع نژادها در آن قیام وجود داشته باشند اما در کربلا این چنین است، بیان کرد: در واقعه عظیم کربلا یک نوع شگفتی وجود دارد.

* نخستین مؤلفه‌های هویتی ادبیات عاشورایی، هویت تراژیک، سوگ و مرثیه است

این نویسنده با بیان اینکه نخستین مؤلفه‌های هویتی ادبیات عاشورایی، هویت تراژیک، سوگ و مرثیه است، عنوان کرد: کل واقعه عظیم عاشورا نیمروزی بیشتر به طول نیجامید اما چقدر زیبا دامن در تمام زوایا می‌گستراند.
وی در خصوص مؤلفه‌های هویتی ادبیات عاشورای، بیان کرد: نخستین چهره عاشورا در حوزه‌های نثر و منثور عاشورایی بوده است که نخستین مؤلفه‌های هویتی آن را در هویت تراژیک و هویت سوگ مشاهده می‌کنیم.
سنگری ادامه داد: تعداد یاران حضرت اباعبدالله‌الحسین 72 تن نیست و مشخص نیست این آمار از کجا آمده، همچنین اشک فاصله ما را در کربلا به صفر می‌رساند ما حق نداریم در برابر حادثه عظیم کربلا تماشاگر باشیم بلکه باید بازیگر باشیم.
وی با بیان اینکه هویت نخست ادبیات عاشورایی ما هویت تراژیک بوده که تاکنون خود را حفظ کرده است، افزود: اگر به نخستین سروده‌های تاریخ خودمان درباره عاشورا توجه کنیم به این نتیجه می‌رسیم که وفور شعر عاشورایی در دوره صفویه بوده است یعنی از یکصد قطعه شعر 97 و 98 شعر از این شعرها در حوزه سوگ و تراژیک است و این سخن بنده را در پرده‌های نقاشی شعر محتشم به وضوح می‌توانید مشاهده کنید این پژوهشگر گفت: معتقدم حداقل کار اشک این است که یک کاتارسیس و سبکی با سبکی روح را برای مخاطب ایجاد خواهد کرد این مطلب برای قیام عاشورا اشک می‌ریزیم که در آن واقعه حضور نداشتیم.
وی اضافه کرد: نخستین مقتلی، مقتلی که از حدود قرن ششم به بعد نوشته شده است با رویکرد سوگ به نگارش در آمده و بعد از عصر آل بویه پرداختن به مسئله سوگ خود را به خوبی نشان می‌دهد.
سنگری از قرن ششم به بعد نگاه سوگ‌مندانه به واقعه عاشورا وجود دارد که اصلی‌ترین تکیه‌گاه آن سوگ است، گفت: مقتل‌نامه لهوف از نامش مشخص است که معنی سوگ و آه دارد.

* ادبیات داستانی ما از روضة الشهداء آغاز می‌شود

این نویسنده با بیان اینکه در مقتل لهوف بخش‌هایی از کربلا بیان نشده و به نوعی حذف شده است، گفت: کتاب به عاطفه‌ها پیوند می‌خورد به همین دلیل نویسنده در خلق اثر گوشه‌ چشمی به اینگونه موضوعات دارد تا بافت آن نیز هم بتواند تأثیرگذار باشد یعنی انسان چون عملا پیوندش با قلب است خود به خود به سمت ذوق رفته است.
وی اضافه کرد: ادبیات داستانی ما از روضة‌الشهداء آغاز می‌شود یعنی عنصر تخیل در آن بروز پیدا کرده است، همچنین بسیاری از منابع عاشورایی ما از دست رفته و یا نابود شده است و از هر 10 اثر عاشورایی یک اثر به ما رسیده است.
سنگری بیان کرد: نبودن یک مسئله از قیام عاشورا در لهوف دال بر این نیست که موضوعی نبوده است بلکه اگر بخشی را در آن پیدا نکردیم باید دانست که آن از بین رفته است یعنی تاریخ شیعه بر زندان‌ها و شکنجه‌ها بوده و برخی‌ها شیعیان را دچار اذیت و آزار قرار می‌دادند و آثار شیعیان را در آتش‌سوزی‌ها نابود کردند.
وی با بیان اینکه نخستین اثر داستانی جدی روضة‌الشهداء است، گفت: کار زیبایی که «روضة الشهداء» انجام داده است بازگردانی رجز خوانی کربلا به زبان فارسی بوده است یعنی رجز در عاشورا معرفی خود نبوده بلکه معرفی آرمان است.
وی با بیان اینکه افرادی که می‌خواهند در حوزه عاشورا کار کنند بهتر است که کتاب «روضة‌الشهدا» را مورد مطالعه قرار دهند چرا که این اثر امروزه هم دارای کارایی‌های بسیار است، عنوان کرد: در اوایل انقلاب آثاری را می‌سوزاندند معتقدم یکی از آثاری که دارای نثر بسیار زیبایی است و به نثر تاریخی و مسجع طعنه می‌زند کتاب «الرسالة علیه» نوشته ملاحسین کاشفی است و سپس می‌‌توان در این راستا کتاب «المنتخب» را نام برد.
این محقق با بیان اینکه برخی از تحریف‌ها در ماه محرم و صفر توسط برخی از افراد صورت می‌گیرد، گفت: معتقدم نویسندگان حوزه ادبیات آیینی و عاشورایی کتاب سه جلدی «حماسه حسینی» نوشته شهید استاد مطهری را مورد مطالعه قرار دهند چرا که جلدهای یک و دو این اثر درباره تحریف‌ها و بازشناسی آنها بسیار مطلوب است.
وی اضافه کرد: آثار شعری این دوره هم در آثار سوگ است یعنی آثار شعری محتشم، صائب تبریزِی، ملک‌الشعرا و مرحوم کمپانی همه غلبه بر سوگ و محور مرثیه‌سرایی است.
سنگری با بیان اینکه در آثار سیدمهدی شجاعی، سوگ‌مندانه مشاهده می‌شود، گفت: در آثار این نویسنده همانند کتاب «آفتاب بر حجاز» و «پدر، عشق، پسر» محور سوگ‌مندانه است.

وی افزود: در برخی از محافل قسمتی از کتاب سیدمهدی شجاعی را مورد مطالعه قرار می‌دهند که باید گفت: پرداخت‌های این نویسنده ساختار داستانی است و معتقدم باید متن‌های امروزی سوگواره‌نامه‌ها در محافل عرضه شود و مقتل‌خوانی صورت گیرد.
این پژوهشگر کتاب «تشنه‌لبان» اثر حمید گروگان را یکی از آثار منتخب دانست و گفت: بخشی از ادبیات عاشورایی دارای هویت عارفانه و صوفیانه است و بنده کربلا را به 4 ضلع یعنی سوگ، پیام، حماسه و عرفان تقسیم کرده‌ام.
وی اضافه کرد: تاکنون بعد عارفانه کربلا کمتر از سوی نویسندگان و شاعران طرح شده است معتقدم حقیقتا کربلا احسان است به نوعی دیگر کربلا سرتاسر عرفان است اما این بعد از قیام عاشورا در شعر، داستان و ادبیات کمتر جلوه داشته و نویسندگان و شاعران کمتر این بعد را مشاهده کرده‌اند.
سنگری پرداختن به عرفان عاشورا را در کتاب «گنجینه الاسرار» را بسیار خوب دانست و عنوان کرد: یکی دیگر از ابعاد قیام عاشورا هویت ضمنی است، همچنین ما در عصری زندگی می‌کنیم که عاشورا در تار و پود ما بسته شده و معتقدم که انقلاب اسلامی ما بدون عاشورا مفهومی ندارد.

* خاستگاه انقلاب اسلامی ایران، عاشورا است

این پژوهشگر با بیان اینکه در نسل‌های ادبی روزگار ما برداشت‌های کمرنگی از حوزه عرفان مشاهده می‌شود، گفت: برخی از اشعار احمد عزیزی در این راستا سروده شده است.
وی اضافه کرد: کربلا هزاران دید جدید را می‌‌تواند ایجاد کند و مطمئن باشید که تا ابد می‌‌توان برای کربلا به نگارش اثر پرداخت.
سنگری ادامه داد: یک کارگروه مطالعاتی تشکیل شود تا مصالح متقن در اختیار داستان‌نویسان قرار گیرد تا بر مبنای آن به نگارش اثر بپردازند.
این نویسنده در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه می‌توان مقتل‌نویسی را برای تمامی مخاطبان اعم از کودک و نوجوان به نگارش در آورد، بیان کرد: کل عاشورا را می‌‌توان برای مخاطبان کودکان و نوجوانان نیز بازنویسی و منتشر کرد یعنی می‌توان از کودکان و نوجوانانی که در قیام عاشورا حضور داشتند آثاری به نگارش درآورد اما همه آنها نباید تنها در بعد سوگ باشد چرا که سوگ معبر بوده نه مقصد یعنی مرحوم کافی پشت‌بندانه به این امر می‌پرداختند.
وی با بیان اینکه معدل سنی کربلا 50 است، عنوان کرد: حضور دختران و زنان در قیام عاشورا هم مانند، فاطمه صغری (س) که دختر 17 ساله از خاندان امام حسین (ع) است را می‌‌توان برای نوجوانان به نگارش درآورد، همچنین معتقم نمایندگان تمام قاره‌ها در قیام عاشورا حضور داشته‌اند.
سنگری با بیان اینکه در قیام عاشورا نیازمند بازنگری و بازخوانی است، ادامه داد: هیچ حادثه‌ای همانند قیام عاشورا با مردم گره نخورده است و به نوعی هیچ حادثه‌ای نتوانسته مرزهای دینی را در هم فرو شکند و بنده معتقدم زادگاه اصلی تحریف این است که مردم در آن خودشان را دیده‌اند و هر چیزی که در زندگی خودشان نبوده به آن حادثه افزوده‌اند.

* کاموس: عاشورا دارای هویت تراژیک، عارفانه و ضمنی است

در پایان این مراسم مهدی کاموس، نویسنده و محقق با بیان اینکه عاشورا دارای سه هویت تراژیک، عارفانه و ضمنی است، گفت: بیشترین و بزرگترین آثار جهان ضد استبدادی، ضد استعمارگری و آزادی‌خواهانه بوده است که ما تمام این دستمایه‌ها را در قیام عاشورا داریم.


موضوع : هنر آئینی

نوشته شده توسط فرامرز رحمانی در چهارشنبه بیست و هشتم دی 1390

 

:: زیارت عاشورا
:: مداحان با مقام معظم رهبری دیدار می کنند
:: نقد شعر آیینی در مجمع شاعران
:: اولین"شب شعرفاطمی"در اهواز
:: وقتی جای مداح با سخنران عوض می‌شود
:: محمدرضا زائری «صحیفه نور» را بازخوانی کرد
:: فیاضی کارگردان تئاتر در گذشت
:: یادداشتی از علی انسانی/ دم چیست؟ نوحه چیست؟
:: همراه با سيدالشهداء؛ از حجاز تا كربلا + پاورپوینت
:: ویژه‌برنامه‌های شبکه قرآن و معارف سیما در تاسوعا و عاشورای حسینی
:: ماتم حضرت علی اصغر (ص) در پاکستان+تصاویر
:: اجرای تعزیه در دانشگاه پیام نور + تصاویر
:: آخرین تعزیه اجرا شده توسط زنده‌یاد «رضا مشایخی» + فیلم
:: «مشق عزا» ویژه دهه اول محرم برای مداحان اهل‌بیت(ع)
:: مداحی بوشهری با صدای ایمان میرشکاری + صوت

موسیقی و نوا های عاشورایی
(نخستین وبلاگ تخصصی نگرش و پژوهش هنر آئینی و موسیقی عاشورایی )
راست گویان حجازی به نوا می گویند که حسین کشته شد از جور مخالف به عراق
مجموعه روایت ها و حکایت های تاریخی و اجتماعی اقوام ایران زمین بر آوردگاه ، گنجینه ای است از آداب ،مناسک و آئین های مذهبی و ملی که در حقیقت خاستگاه اصلی آن اعتقاد ها و باور های دینی مردم این مرز و بوم در طول اعصار و اقران متمادی بوده است. این بخش از فرهنگ ملی اسلامی که نمودار آوایی و موسیقایی آن تجلی گاه هنر آئینی و عرفانی ( اذان – مناجات – نوحه و تعزیه ) می باشد، همواره به عنوان خاستگاه اصلی هنر نمایی اساتید اسطوره ای ایران مورد توجه قرار گرفته است .
حاج تاج نیشابوری – عبدالحسین صدر اصفهانی – جناب دماوندی – حاج حسین بابای مشکین و اقبال السلطان از دیار قزوین و تبریز تنها نمونه ای از دریای بیکران نغمه سرایان بوستان هنر آئینی و عاشورایی این سرزمین بوده اند .
بر آنیم ضمن پاسداشت و نکوداشت میراث ماندگار و ناب گذشتگان فرهنگی میهنمان،در حفظ و اشاعه و ترویج الحان و آثار باقیمانده نیز کوشا باشیم.
انشاء ا....

شماره سامانه
30007546000058

ashooramusic@gmail.com

:: حرفه ای ترین قالب هاي وبلاگ
:: آپلود
:: استاد متین رضوانی پور
:: رایو پیام
:: نمایش قرآن
:: قرآن
:: قرآن کریم
:: استاد فربد یدالهی
:: رادیو
:: استاد سید حسام الدین سراج
:: استاد میدیا فرخ نژاد
:: اولین وبزرگ ترین وب نرم افزار در ایران
:: محرم
:: ّپخش مستقیم از حرم امام حسین(ع)
:: هئیت رزمندگان شمیرانات
:: بیت الاحزان غرب تهران
:: قالب های مذهبی
:: ذاکر اهل بیت
:: بانک اشعار و نوحه های عاشورایی
:: هیئت مکتب المهدی اصفهان
:: پیامبر امید
:: هیئت محبین اهل بیت (ع)
:: عاشورا
:: لبیک یا حسین
:: العجل یا مولای
:: تعزیه حرفه ای
:: نوای نی
:: مرجع کاملی از موزیکهای صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
:: موسسه نوا
:: ذاکرین
:: وبلاگ دوستداران تعزیه
:: تعزیه تفرش
:: پوسترهای عاشورا
:: تعزیه سرا
:: شهرِ سلام
:: پایگاه اطلاع رسانی شیعیان.سفیر کربلا
:: موسسه نوا
:: واژه نویس
:: تعزیه حرفه ای
:: ذاکر کربلا
:: لبیک یاحسین
:: خبرنامه عاشورایی
:: بیرق ما چادر خاکی تو....(سیدمحمد اویارحسینی)
:: شب آفتابی
:: خادم اهل بیت (ع) یا علی
:: صدا و سیما جمهوری اسلامی
:: بانک اشعار و نثر ادبی عاشورايی
:: سخنی متفاوت . ایران. اسلام. تاریخ
:: هیئت محبان الحسین
:: طریق الی الله
:: عاشق مولا
:: سایت جامع فرهنگی مذهبی شهید آوینی
:: سایت تخصصی موبایل
:: تالارهای گفتگوی ادبی و هنری عاشقان
:: لبیک یا حسین
:: پایگاه اطلاع رسانی شبکه یک
:: پایگاه اطلاع رسانی شبکه دو
:: پایگاه اطلاع رسانی شبکه سه
:: پایگاه اطلاع رسانی شبکه چهار
:: پایگاه اطلاع رسانی شبکه پنج
:: پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر
:: شبکه جهانی جام جم
:: شبکه العالم
:: لببیک
:: شبکه قرآن
:: آیت الله بهجت
:: آیت الله سیستانی
:: آیت الله خامنه ای
:: آیت الله وحید خراسانی
:: آيت‌الله صافي گلپايگاني
:: آيت‌الله مكارم شيرازي
:: آيت‌الله نوري همداني
:: آيت‌الله جوادي آملي
:: آيت‌الله تبريزي
:: آيت‌الله فاضل لنكراني
:: آيت الله مظاهري
:: ايت اله سيد علي اصغر دستغيب
:: آيت‌‌الله حائري شيرازي
:: آيت‌الله مصباح يزدي
:: هيئت محبان سيد الشهدا (ع)
:: هیت متوسلن به حضرت علی اکبر (ع)
:: سایت عمومی وتخصصی مداحی و هئیت اینترنتی اهل بیت
:: دانلود کلیپ
:: عزاداری سنتی بوشهری
:: روز دهم
:: پایگاه مذهبی ثقلین
:: نماهنگ روضه و مناجات
:: عکس های عاشورایی
:: رادیو فردا
:: بازی آنلاین
:: امین((مذهبی ، تاریخی ، سیاسی ، اجتماعی و ...)
:: اشعار عاشورایی
:: پایگاه اینترنتی شعر مذهبی
:: وب ماه
:: ام گرافیگ
:: راز خون
:: دل سروده های آئینی
:: مفتاح الذاکرین(کلید مداحان )
:: غریب (کاش که این دوره غیبت به سر آید )
:: آواز اصیل ایرانی
:: مداحی (خدمت شفایی گنزق)
:: کربلایی110-علی اکبرمحمّدزاده مازندرانی
:: لشكر ويژه شهدا
:: اشک آتش
:: اينجا جايگاه بهشتيان است ، روضه خوانان حسين(ع)
:: شهدا را به خاک نه،به یاد بسپاریم
:: عـــشــق هـــرگــز نــمــیــمــرد
:: هیئت فرهنگی آل طاها جوانان بنی هاشم
:: یا رقیه بنت الحسین (ع)
:: نماز خانه
:: سایت ویژه سائلین حضرت فاطمه زهرا س
:: سربداران علی علیه السلام
:: گفتمان دینی
:: پاتوق بچه های خلیل آباد
:: وب سایت تفریحی و سرگرمی پاداش
:: بسیج سازندگی حوزه 17سپاه رباطکریم وبهارستان ودشمنان اسلام شیطان پرستی
:: بانک صوت و فلیم مذهبی
:: وب سایت جامع بیمه زندگی ,عمر و سرمایه گذاری
:: شرحه ای از دلشوره های عاشورایی
:: مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت
:: سایت فرهنگی اعتقادی فطرت
:: آپارات فیلم
:: یک محیط خوب برای دختران و پسران♫
:: تبریک عید نوروز
:: فکری
:: آواز مذهبی
:: هئیت محبان:: اردیبهشت 1392
:: فروردین 1392
:: دی 1391
:: آذر 1391
:: آبان 1391
:: مهر 1391
:: مرداد 1391
:: تیر 1391
:: خرداد 1391
:: اردیبهشت 1391
:: فروردین 1391
:: اسفند 1390
:: ادامه ی آرشیو ماهانه

 صفحه نخست | ايميل ما | آرشیو مطالب | لينك آر اس اس | عناوین مطالب وبلاگ |پروفایل مدیر وبلاگ |  طراح قالب

Powered By blogfa.com Copyright © 2009 by ashooramusic
Design By : wWw.Theme-Designer.Com